Cím kép

CSOPORTOK - Halacska

Óvodapedagógusok: Székelyné Parizán Beáta (Bea néni), Tőrös Erika (Erika néni)

Dajka néni: Bok Andrea (Andi néni)

Pedagógiai asszisztens: Vida Gizella (Gizi néni)

A Halacska csoportban mindannyian fontosnak tartjuk, hogy vidám, biztonságos, szeretetteljes, nyugodt légkörben töltsük a mindennapjainkat. Figyelünk a másikra, megvigasztaljuk egymást, nyitottak vagyunk az újra, a különlegesre és az egyszerűre, természetesre egyaránt. Érzelmi nevelésünkben fontos szerepe van a szeretet, a megértés gyakorlásának, az egymáshoz való alkalmazkodás fontosságának, melyek elősegítik feladattudatuk, helytállásuk, kitartásuk, türelmük fejlesztését. Ezért alapelvként valljuk, hogy a “gyermek tevékenység és tapasztalás közben fejlődik a leghatékonyabban”. A közösségi élet szokásait is folyamatosan alakítjuk, konfliktus helyzetben a megbeszélésre, elfogadásra, türelemre szoktatjuk őket. Folyamatosan dicsérjük, bátorítjuk gyermekeinket. Szívesen szeretgetjük a gyerekeket, a simogatást, ölelgetést fokozottan alkalmazzuk. Gyakran énekelünk, mondókázunk, bábozunk, táncolunk, ölbeli játékokat kezdeményezünk, sokat mozgunk.

A nevelőmunkánk során első lépésként a gyermekek alapos megismerésére törekszünk, így kiemelt feladatunknak tekintjük az egyéni különbségek feltárását, az eltérések ismeretében a személyiség differenciált fejlesztését. Célunk, minden gyermek egyéni szükségleteinek maximális kielégítése, az egyéni bánásmód alkalmazásával.

Változatos és sokféle tevékenységet kínálunk a gyermekek számára, melyben fejlődnek szociális képességeik, bővülnek ismereteik, fejlődik mozgásuk és alakul helyes én-képük. Egy-egy téma feldolgozása több napon keresztül, komplex formában valósul meg. A gyermeki cselekvésnek és tapasztalatszerzésnek gazdag teret biztosítunk az óvodai tevékenységekben. Tapintatosan, őszintén, szeretetteljesen és következetesen viszonyulunk a gyermekekhez. A szabad játékon keresztül tanulják meg a szimbolikus gondolkodást, melynek a későbbi iskolai tanulásban lesz jelentősége. Különös gondot fordítunk arra, hogy olyan játékokat, eszközöket válasszunk, melyek kiválóan alkalmasak a tevékenykedtető, differenciált, egyéni fejlesztésekre.

Székelnyné Parizán Beáta:

Hiszem, hogy nagyon fontos a szülőkkel az együttműködés, elfogadás a gyermekek nevelése során. Néhány éve szakvizsgáztam drámapedagógiából, amit szintén nagyon szeretek. A Persona Doll-módszert a drámapedagógiával kombinálva alkalmazom csoportomban, illetve szükség szerint az óvodán belül más csoportokban is. Az elmúlt évek során sokféle továbbképzésen vettem részt. Az ott megszerzett jó gyakorlatokat, ismereteket folyamatosan, helyzettől, csoporttól függően alkalmazom, illetve beépítem a mindennapi életbe. Fontosnak tartom, hogy biztonságos, nyugodt légkört kialakítva bátran, bizalommal forduljanak hozzám a gyerekek. Nyitott vagyok a kérdésekre, sőt örülök, amikor érdeklődéssel fordulnak hozzám. Sokat bábozok, énekelek, mondókázom a kicsikkel, mesélek nekik, játékos mozgással fejlesztem mozgásukat, erősítem kondíciójukat. Kiemelt figyelmet fordítok a környezettudatos magatartás és az egészséges életmód kialakítására, formálására. Az udvaron és az ablakunkból megfigyeljük a természet változásait, a környezetünkben élő madarakat, rovarokat. Szívesen játszok, tevékenykedek, rajzolok, festek, ragasztok… együtt a gyerekekkel, közben egyénre szabottan is fejlesztem őket.

Igyekszem humorosan vidámsággal is oldani őket, szeretettel, öleléssel, mosollyal és sok beszélgetéssel kombinálva. Amikor látom a vidám, mosolygó arcaikat, hallom kedves hangjukat nagy boldogság számomra.

„A gyermeket tiszteletben kell fogadni, szeretetben kell nevelni és szabadságban kell elbocsátani.” (Rudolf Steiner)

Tőrös Erika:

A munkám során mindig fontos volt számomra a gyermekek feltétel nélküli szeretete, elfogadása, a következetesség, a példaértékű magatartás, a hitelesség, és ezt mindig is előtérbe helyeztem. Olyan óvodai nevelést kívánok erősíteni, ahol a gyermek boldog gyermekkorát élheti. Mosollyal, szeretettel és öleléssel próbálom formálgatni a gyermekek személyiségét, egyetlen napunkból sem hiányozhat a mese, a zene és az énekszó. Szeretek a gyerekekkel együtt játszani, barkácsolni, énekelni, mesélni, bábozni, kíváncsiságukat kielégíteni, rengeteg élményt és tapasztalatot biztosítani számukra. A mindennapokban arra törekszem, hogy boldog, egészséges lelkű, a világ dolgai iránt nyitott, gyermekeket neveljek, akik képesek legyenek a mai kor társadalmi elvárásának megfelelni, alkotóképes, problémamegoldó, kreatív tagjává válni. Hitvallásomnak tartom a gyermekek személyiségének maximális tiszteletbe tartását, a nemzeti értékeink, hagyományaink továbbadását. Hiszek a népi játékok, énekes, táncos játékok, mondókák személyiségfejlesztő erejében. Szeretném, hogy a gyermekek ismerjék és szeressék a népzenét, tanulják meg a táncos nyelvet, táncos magatartást, fedezzék fel az együtt mozgás, együttjátszás örömét, a közösséghez való tartozás jelentőségét. Az évek tapasztalata azt mutatja, hogy a drámapedagógia módszere segíti a gyerekekkel való kapcsolatteremtést, együttműködést, ismerkedést, komplexen fejleszti a személyiséget, ezért Bea nénivel együttműködve alkalmazzuk az oktató-nevelő munkánkban. Az alaptermészetem vidám, ezért számomra fontos a humor, a jókedv, a derűs légkör, melyet igyekszek a csoportomban is kialakítani. Nyitott és befogadó vagyok az új szemléletek, módszerek iránt, igyekszem megújulni, és tovább fejleszteni magam.

Vida Gizella vagyok (Gizi néni):
2014. szeptemberétől dolgozom a Mesèskert tagóvodában.
2014-től – 2018-ig dajka néniként,
2018. júliusától pedig, pedagógiai asszisztensként.
Jelenleg a Halacska és a Csiga csoportban végzem mindennapi tevékenységeim.
2017-ben Integrációs díjazásba részesültem.
2021-ben és 2022-ben, Szakmai  pályázatokon értem el, első és második helyezést.
Nagyon fontos számomra, hogy érzelmileg azonosuljak az integrációval, és munkámmal segítsem is azt.

Hiszem: “A gyermekszem: virág, csillag, oltalom, csupa játék, csupa mosoly, izgalom. A gyermekszem: tág világ és kikelet, ha reád néz, földeríti szívedet. A gyermekszem: ablak, forrás, dombtető, erdőzúgás tisztította levegő. A gyermekszem: a legfurcsább hatalom, próbáld ki csak másokon vagy magadon, mert amikor a gyermekszem kérve kér, abba minden vágy és csoda belefér. A gyermekszem: szirmát nyitó kék virág, tőle fordul szebbre, jobbra a világ. A gyermekszem: fényesség és bizalom, vezéreljen téged is ez az utadon”. (Szűcs Imre: A gyermekszem)