Integráció

A XIII. kerületi tagóvodákkal együttműködve integráló intézmény vagyunk.

Alapító Okiratunk alapján 2011 óta fogadunk integrált csoportkeretben a többi gyermekkel együtt nevelhető testi, érzékszervi, beszéd-és enyhe értelmi fogyatékos, ép intellektusú autista, több folyatékosság esetén a halmozottan fogyatékos, a megismerő funkciók vagy a viselkedés fejlődésének tartós és súlyos rendellenességével küzdő gyermekeket.

Óvodánk sajátossága az elfogadás, befogadás; csoportjainkban 1-2 fő sajátos nevelési igényű gyermek integrálását vállaljuk.

1. Tagóvodánkban az integrációt segítő munkacsoport segíti a sajátos nevelési igényű gyermekek együttnevelését fejlesztő pedagógusunk koordinálásával. Jelenleg az óvodánkban dolgozó pedagógiai asszisztensek is tagjai e munkacsoportnak.

A Meséskert Környezeti Nevelési Alapítvány támogatja a hátrányos helyzetű és különleges bánásmódot igénylő gyermekeket.

Az ellátás formája, módszerek, specifikumok:

Meséskert Tagóvodánk az elsők között vállalta a sajátos nevelési igényű gyermekek fogadását, integrált fejlesztését. Célunk az inklúzív nevelés megvalósítása.

A hatékonyabb fejlesztés érdekében speciálisan képzett utazó gyógypedagógusok segítségével protetikus környezetet alakítottunk ki az érintett gyermekek számára.

Az optimális fejlesztést segítő „strukturált”, úgynevezett autista szobával rendelkezünk, ahol az egyéni foglalkozások zajlanak. Tárgyi feltételeink: pihenősarok, munkaasztal, napirend, folyamatábrák, PECS eszköz használata.

Személyi feltételeink: az alkalmazotti közösség befogadó szemléletének alakítása, a gyermekkori autizmus spektrum zavarral élő gyermekekről ismeretek szerzése az utazó gyógypedagógus előadásai. Pedagógiai asszisztensek segítik az eredményesebb integrációt.

Tagóvodánk óvodapedagógusai befogadó szemléletűek, igyekszünk több olyan képzést és tanfolyamot találni, melyek érzékenyítő hatásúak és jó gyakorlati tapasztalatokkal segítik a nevelőmunkát.