HÍREK - Szülőknek gyerekekről

Szerző: Bordohányi Alexandra

1. október 8.

Forrás: babaszoba.hu

Nincs két egyforma kisgyerek, ezért a beszédfejlődés sem zajlik ugyanolyan ütemben mindenkinél. Vannak, akik hamarabb, és vannak, akik később érik el ugyanazokat a mérföldköveket, de a legtöbben egy általános ütemterv alapján haladnak a beszédfejlődésben.

Milyen jelei lehetnek, ha késik a beszédfejlődés? Mi figyelmeztethet arra, hogy ideje szakemberhez fordulni?

verywellfamily.com szerint számos tényező lehet hatással arra, hogy egy gyermek mennyit vagy mennyire érthetően beszél.  Például a kétnyelvű családban élő gyerekeknek több időre van szüksége ahhoz, hogy folyékonyan beszéljenek bármelyik nyelven, vagy ha vannak egy gyermeknek idősebb testvérei, néha a kisebb később kezdhet beszélni, mert testvérei “beszélnek helyette”, és a kutatások szerint a lányok valamivel korábban beszélhetnek, mint a fiúk.

Előfordul azonban, hogy a megkésett beszéd a beszédfejlődés késését vagy valamilyen fizikai problémát jelezhet. Ilyen esetekben tanácsos a gyermek orvosához, illetve szakemberhez, logopédushoz fordulni. Ehhez az első lépés annak a megállapítása, hogy a gyermek beszéde valóban nem a korának megfelelő.

A beszéd- és nyelvfejlődés egy bizonyos időintervallumon belül történik, nem pedig pontos életkor szerint. A lehetséges késésekre azonban bizonyos jelek hívják fel a figyelmet – írja a verywellfamily.com.

Mikor lehet érdemes a beszédfejlődés késésére gondolni, és felkeresni az orvost, egy szakembert?

Beszédfejlődés: jelek, hogy érdemes szakemberhez fordulni (Fotó: Getty Images)

A baba születésétől 18 hónapos koráig

A beszédfejlődés első állomásai olyan viselkedési jeleket foglalnak magukba, mint a hang irányába nézés, a hang felé fordulás, a szemkontaktus, a gügyögő hangok. Ahogy a gyermek növekszik, elkezdi utánozni a körülötte lévők mozdulatait és hangjait. 12 hónapos kora körül elkezdi megtanulni, hogy a szülei, a róla gondoskodók meghatározott hangokat társítanak tárgyakhoz, emberekhez. A kisgyerek ebben az időszakban elkezd olyan szavakat használni, mint a ma-ma, a pa-pa, a ba-ba.

Ebben az időszakban a beszédfejlődés késésére figyelmeztethet:

• a korlátozott szemkontaktus, vagy ha a gyermek nem reagál a környezetében lévő hangokra
  • nem gügyög, vagy nem ad zümmögő, gagyogó hangokat
  • nem reagál arra, ha valaki énekel
  • úgy tűnik, nem figyel a szülei, testvérei beszédére
  • nem tesz olyan gesztusokat, mint a keresett tárgy irányába mutatás, az integetés köszönéskor
  • úgy tűnik, mintha kényelmetlensége lenne, gyakran sír nyafogós/nyögdécselés-szerű hangon

18-24 hónapos korban

A kisgyerekeknek ebben az időszakban kell elkezdeniük figyelniük másokat a környezetükben, és kifejlesztik azt a képességüket, hogy érzelmeiket testbeszédük és gügyögésük által kifejezzék. Ha tárgyakra mutatnak, amikor erre kérik őket, vagy egyszerű utasításokat követnek, azok megértését, befogadó nyelvtudást mutatnak.

Ebben az időszakban a beszédfejlődés késésére figyelmeztethet:

• továbbra is kevés szemkontaktust mutat
  • úgy tűnik, hogy az érzelmeknek korlátozott tartományát mutatja
  • nem nevezett még meg egy szóval sem ismerős embereket, tárgyakat
  • nem mutat két-három fő testrészére, például fejére, karjára vagy lábára, amikor arra kérik
  • nem mutat ismerős tárgyakra vagy emberekre, amikor arra kérik – nem reagál egyszerű utasításokra
  • látszólag nem érdekli a környezete
  • nem próbálja felkelteni mások figyelmét, vagy interakcióba kerülni velük
  • nem szeret szerepjátékot játszani
  • nem utánozza mások mozdulatait, szavait
  • nem mutat rá a könyvekben a megnevezett dolgokra
  • nem tud két szót összekapcsolni

24-36 hónapos korban

Ebben a korban a gyerekek általában elkezdenek egyszerű dalocskákat énekelni, vagy dúdolással imitálni a dallamot. A korai kifejező nyelvtudást kezdik mutatni. Több ismerős tárgyat is megneveznek, és egyszerű, néhány szavas mondatokban beszélnek.

Ebben az időszakban a beszédfejlődés késésére figyelmeztethet:

• nem mutat rá a környezetében található ismert tárgyakra, vagy mondja ezek neveit
  • nem beszél egyszerű mondatokban
  • nem szeret mesét, felolvasást hallgatni
  • nem érdeklik a gyermekműsorok
  • nehezebb megérteni, mint más, vele egykorú gyerekeket

A kisgyerekkori beszédfejlődésre figyelmeztető jeleket a babycenter.com a következőkkel is kiegészíti:

3 éves koráig figyelmeztető jel lehet, ha:

• nem használ névmásokat (én, te, stb.)
  • az idegenek a legtöbbször nem értik
  • nem tud rövid kifejezésekkel beszélni
  • nem ért egyszerű, rövid utasításokat
  • nem érdekli az interakció más gyerekekkel