Ünnepek, hagyományok

Meseovis ünnepek, hagyományok

Szüret
Erre az alkalomra minden gyermek hoz 1-2 fürt szőlőt, amelyet csoportonként tálba szemeznek, kóstolgatnak és kinyomkodják a szőlőlevet. Közben szüreti verseket mondogatnak, dalokat énekelnek. Ezt követően a teraszon szőlőpréssel mustot készítünk, az udvaron a szürethez kapcsolódó mozgásos-, dalos játékokat játszunk, zenét hallgatunk, táncolunk, kézműves foglalkozást tartunk. Az elkészített mustot ebéd után megisszuk.

Népmese hete
Minden évben szeptember 31-én, Benedek Elek születésének évfordulójára emlékezve szervezzük meg a Népmese Hetét. Minden csoport egy kedvenc mesét választ. Az óvónénik a “kiválasztott” mese köré tervezik tevékenységeiket. Több módszert és eszközt is felhasználnak a mese feldolgozásához (pl. vizuális tevékenység, dramatikus játékok: énekes körjátékok, improvizációs gyakorlatok, dramatizálás.) A hét lezárásaként az elkészült élményrajzokat a “kerítés galéria” keretében kiállítjuk, hogy a szülők is gyönyörködhessenek gyermekeik alkotásaiban.

Márton nap
A gyermekek lámpásokat készítenek. Szülőkkel közösen lámpás felvonulást szervezünk.

Mikulás
Megérkezik a Mikulás, aki ajándékot oszt, a gyermekek dallal, verssel köszöntik. Ezután az óvónők egy mese előadásával kedveskednek a gyerekeknek.

Adventi vásár
Az óvónők által készített ajándékok megvásárolhatók a szülők számára. Az ebből befolyt összegből a gyermekek számára   játékokat, fejlesztési eszközöket veszünk.

Karácsony
A készülődés egész decemberben folyamatos fenyő-, mézeskalács-, és gyertyaillatú. A szülőkkel közösen mézeskalácsot sütünk, a gyermekkel ajándékot készítünk a szülők részére (erősítve ezzel az ajándékozás örömét)! Az ünnep reggelén feldíszített karácsonyfa várja az érkező gyermekeket, és minden csoport közös ajándékot kap.Délután meghívjuk a szülőket közös adventi ráhangolódásra, ahol a szülőkkel és a gyermekekkel közösen énekelünk, verselünk. Teával, mézes keksszel kedveskedünk.

Farsang
Már reggel jelmezbe öltözve jönnek a gyerekek, szól a zene, táncolunk, mókás versenyjátékokat játszunk, jelmezes felvonulást tartunk. A szülők a mulatsághoz finomságokkal járulnak hozzá.

Gergely-járás
A szomszéd általános iskolák alsós diákjai eljönnek óvodánkba és vidám, iskolába “csalogató” műsort adnak elő a nagycsoportosok számára.

Kiszézés
Az óvoda udvarán az összes gyermek, nagy körben állva, felöltözteti a Kisze-bábot, közben csoportonként télűző verseket mondunk. Utána elsétálunk a patak-partra, ahol levetkőztetjük majd bedobjuk a bábut a vízbe és köszöntjük a tavaszt versekkel, énekekkel.

Húsvét
Tojást festünk, a fiúk meglocsolják a lányokat, közben locsolóverset mondanak, amiért édességet kapnak cserébe. Az óvoda udvarán a gyerekek közösen megkeresik a “nyuszi” által elrejtett ajándékokat.

Egészség nap – Egy nap az egészségért
Óvodánkban a már hagyománnyá vált Egészségnapot évente rendezzük meg. Ezen a napon a mozgás és az egészséges táplálkozás kerül előtérbe az egészséges életmódon belül. Délelőtt közösen készítünk salátákat, vitaminfalatokat a csoportszobákban, amiket tízóraira elfogyasztunk. Az udvaron pedig különböző mozgásos, gondolkodtató akadálypályán haladunk végig. Délután a szülőket is bevonjuk a programba, akik a játékos feladatok megoldása után az otthon is könnyen elkészíthető egészséges ételeket, salátákat, italokat is megkóstolhatják.

Kerékpár nap
Ezen a napon otthonról kerékpárt, motort, rollert lehet hozni, amelyet jellel vagy névvel ellátva az óvoda teraszán tárolunk. A rendőrség lezárja az óvoda körüli körforgalmat, így biztonságosan kerekezhetnek, versenyezhetnek gyermekeink. Az óvoda udvarán különböző “állomásokon” tevékenységeket ajánlunk fel a gyerekeknek (mozgásos, manuális, kvíz kérdések…), ezeken keresztül, játékos formában, gyarapítjuk a közlekedéssel kapcsolatos ismereteiket, tapasztalataikat.

Anyák napja, Apák napja
A kiscsoportosok közösen, a középső-, ill. nagycsoportosok egyénileg köszöntik szüleiket énekkel, verssel, ajándékkal kedveskednek.

Madarak, fák napja
Ez alkalomból közös kirándulást szervezünk az óvoda minden csoportjának.

Gyereknap
Május végén szeretettel várjuk gyermekeinket szüleikkel, testvéreikkel együtt. Kézműves foglalkozásokat, verseny,- és ügyességi játékokat szervezünk, ugrálóvárral, tombolával és bábelőadással is kedveskedünk. A tombolából és a belépő jegyek árából összegyült pénzből finanszírozzuk a program költségeit.

Iskolába készülők búcsúztatása
Az óvoda udvarán minden csoport verssel búcsúzik az iskolába készülő gyerekektől, majd ők is elköszönnek az óvodától. A tarisznyaátadás után a “Meseovis zászló”-ra felkötjük azt a szalagot, amelyen minden gyermek neve szerepel. Ezt követően a kisebbek kaput tartanak, sorfalat állnak és énekszó közepette rózsaszirommal szórják a búcsúzókat.
Munka-délutánokat, játszó-délutánokat szervezünk a szülők részére.

Nagyobb csoportjaink havonta könyvtár látogatáson vesznek részt.

Csoportjaink családos kirándulást szerveznek.

Nagyobb csoportjaink a Zsinór utcai és a Gyermek téri Idősek Klubjába mennek jeles napokon ünnepelni.

Havonként egy alkalommal meghívott külsős programot szervezünk a gyermekeknek.