HÍREK - A beszoktatás, befogadás elvei

A differenciált óvodai beszoktatás és befogadás folyamatában célunk minden szereplő lelki egészségére, biztonságára felelősséggel ügyelni, miközben arra törekszünk, hogy megteremtsük a gyermekek és szülők részéről a beszokás, a pedagógusok részéről a befogadás zökkenőmentes megvalósulásának feltételeit.

Azt valljuk, hogy az óvodai beszoktatás időtartama nem egy vagy két hét, hanem az egész első év az óvodával, a felnőttekkel, a társakkal való ismerkedésről szól. Az első évben, amikor a gyermekek többször megbetegszenek és egy-két hétig otthon maradnak, szinte minden alkalommal elölről szükséges kezdeni az óvodai beszoktatást. Tudjuk, hogy egyes gyerekeknek hosszabb időre van szükségük ahhoz, hogy érzelmileg biztonságban érezzék magukat az óvodában, ehhez pedig időt és teret adunk.

A beszoktatás rugalmasságát fenntartva, idejét és módját differenciálttá tettük. A 2023. augusztus 28-31-ig terjedő 4 napban ismerkedő napokat szervezünk leendő kiscsoportosaink részére, ahol a szülő tudatos jelenléte elvárt és meghatározó. A tagóvoda által megadott időintervallumokban egymást váltva, kisebb létszámú csoportokban szervezzük az óvodába való látogatásokat. Az időpontokra az ovipanel felületén 2023. augusztus 07. és augusztus 25. között lehet regisztrálni.

OVIPANEL regisztrációs felülethez való csatlakozás (online óvodai jelentkezés és átjelentkezés ügyintézése; időpontfoglalás óvodai programokra):

OVIPANEL bejelentkezés, már regisztrált felhasználók számára:

Időpont foglalása a bejelentkezés után a menüsorból a befogadási időszak fül kiválasztása után lehetséges.

Ehhez kérjük szoros partneri együttműködésüket, mely valóban segíthet az új helyzet, a gyermekük életében történő változás elfogadásában.

Minden helyzetben elengedhetetlen az együttműködés, az összehangolódás a családokkal, de talán ebben az időszakban a legfontosabb erőforrás megbízni egymásban és segíteni egymást. Az őszinteség, a bizalom a szülő-óvodapedagógus között elengedhetetlen, hiszen az óvodai nevelés a családi nevelésre épül.

A differenciált beszoktatás előnyei:

• Egy gyermekre és szülőjére koncentráltabb, több figyelem jut az óvoda dolgozói részéről. Úgy szervezzük, hogy a nap nagy részében mindkét óvodapedagógus jelen legyen a csoportban, valamint a dajka néni és/vagy pedagógiai asszisztens jelenléte is meghatározó.
  • A gyermekek számára a beengedett létszám feldolgozható ingerekkel teli környezetet teremt, amelyben az ismerkedés a pedagógusokkal, a társakkal harmonikusan tud megvalósulni.
  • Az óvodai környezet felfedezése a szülővel békés körülmények között tud megvalósulni.
  • A több nap alatt nemcsak a délelőtti, hanem a délutáni rituálékban is részt tudnak venni.
  1. szeptember 1-től a gyermekek átvétele folyamatosan történik a pedagógusokkal megbeszélt időponttól. Javasoljuk a fokozatosságot az óvodában töltött időre vonatkozóan, fokozatosan emelve, természetesen a gyermekük igényeihez alkalmazkodva. Bízunk benne, hogy az elválást közös erővel tudjuk segíteni, a legtöbb gyermek az esetleges kezdeti nehézségek után jól érzi magát a közösségben, élvezi majd a kortársak társaságát, jót tesz neki az új tapasztalat és a közös élmények.

További információkat az alábbi linkre kattintva érhetnek el:

BESZOKTATÁS, BEFOGADÁS ELVEI TAGÓVODÁINKBAN