HÍREK - “Medvelőrejezlés”

Nagyon fontos nap a mai: ezt jelenti, ha a medve kijön a barlangjából és meglátja az árnyékát!

Időjárás előrejelző appok hiányában nem csoda, hogy a régiek kíváncsian figyelték a természet változásait és a benne élő állatok viselkedését. Ezekből a szabályosságokból vontak le következtetéseket, hogy mi várható a közeljövőben.

A gyerekek nagyon nyitottak a természet megfigyelésére, és érdemes tudatosítani is bennük ezeket a megfigyeléseket – persze 2023-ban nem az időjóslásra gondolok! 😉

Annak ellenére, hogy a “medve nap” nem egy  jelentős ünnep, én mégis szeretek ezzel is foglalkozni.

• Az ehhez hasonló, rendszeresen ismétlődő, (hónapokhoz, napokhoz kötődő) események segítenek a gyerekeknek az időben tájékozódni. Az idő megfoghatatlan dolog, ezért sok gyerkőcnek nehezen áll össze a fejében, éppen melyik nap, hónap, évszak van.

A közöttük lévő összefüggéseket pedig csakis sok-sok játékkal, tapasztalatok szerzésével lehet megláttatni.

Milyen az időjárás a medve napon?

A népi hagyomány szerint úgy gondolták, hogy ha február másodikán jó idő lesz, akkor későn tavaszodik majd.  „Gyertyaszentelőkor inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy a Nap süssön” – mondták, akik már várták a tél végét. 🙂

A másik, legismertebb néphagyomány szerint, február 2-án a mackó előjön a barlangjából és megmutatja, milyen idő várható a következő 40 napban.

☀️ Ugyanis, ha szép, napsütéses idő van, akkor a medve meglátja az árnyékát és  visszabújik még téli álmot aludni. Ez azt jelenti, hogy még nagy hideg jöhet…

🌥 Ha viszont borongós, felhős az ég, az a mackónak azt jelenti, hogy lassan vége a télnek, közeledik a tavasz. Ekkor kint marad, nem bújik vissza a barlangjába.

Milyenek a medvék?

A medvék családjába nagyon sokféle medve tartozik. Mi elsősorban a barnamedvét ismerjük, bár hazánkban már csak állatkertben, vadasparkban találkozhatunk vele.

Egy játékos igaz-hamis kvíz segítségével a gyerekek is megismerhetik a barnamedve főbb jellemzőit. Mondd el az alábbi állításokat, és kérd meg a gyerekeket, hogy mindegyiknél tippeljék meg, hogy igaz, vagy hamis!

🐻 A barnamedvék magas hegységekben élnek.
Alapvetően IGAZ, de hozzá kell tennünk, hogy máshol is előfordulnak. Például alpesi réteken, tundrákon is.

🐻 Nagy testük van, és rövid, vastag lábakon állnak.

🐻 Hosszú farkuk van.
HAMIS. Csak egy nagyon rövid farkuk van.

🐻 Általában hosszú, bozontos a bundájuk.
IGAZ

🐻 A mancsukon három karom van.
HAMIS. Minden mancsukon 5 karmuk van, amelyeket nem tudnak visszahúzni.

🐻 Fel tudnak állni két lábra.
IGAZ

🐻 Általában úszni és mászni is nagyon ügyesen tudnak.

Mit eszik a medve?

A medvék mindenevők, azaz növényeket és állatokat is fogyasztanak. Válaszd ki, hogy az alább felsorolt táplálékok közül melyek a növények!

Fű, gomba, egér, vadalma, gyökér, méz, rovar, áfonya, kökény, hangya, vadkörte, szilva, juh.

Ősszel a medvék sokkal többet esznek, így készülődnek a téli álomra. A sok táplálék miatt vastag zsírréteg alakul ki rajtuk, ami a hidegtől is védi őket.

Hol alszik a medve téli álmot?

A medvék saját maguk készítik el téli szálláshelyüket. Fák üregeibe, kövek közé, vagy barlangokba költöznek be, amit kibélelnek száraz levelekkel, ágakkal, hogy kényelmes és meleg legyen.

Amikor a medve téli álomba merül, a testében egy kicsit lelassul minden:

• lassabban ver a szíve,
  • kevesebbszer vesz levegőt,
  • egy kicsit lehűl a teste
  • és persze egy kicsit lefogy.