Nagyon fontos nap a mai: ezt jelenti, ha a medve kijön a barlangjából és meglátja az árnyékát!
Időjárás előrejelző appok hiányában nem csoda, hogy a régiek kíváncsian figyelték a természet változásait és a benne élő állatok viselkedését. Ezekből a szabályosságokból vontak le következtetéseket, hogy mi várható a közeljövőben.
A gyerekek nagyon nyitottak a természet megfigyelésére, és érdemes tudatosítani is bennük ezeket a megfigyeléseket – persze 2023-ban nem az időjóslásra gondolok!
Annak ellenére, hogy a “medve nap” nem egy jelentős ünnep, én mégis szeretek ezzel is foglalkozni.
- Az ehhez hasonló, rendszeresen ismétlődő, (hónapokhoz, napokhoz kötődő) események segítenek a gyerekeknek az időben tájékozódni. Az idő megfoghatatlan dolog, ezért sok gyerkőcnek nehezen áll össze a fejében, éppen melyik nap, hónap, évszak van.
A közöttük lévő összefüggéseket pedig csakis sok-sok játékkal, tapasztalatok szerzésével lehet megláttatni.
Milyen az időjárás a medve napon?
A népi hagyomány szerint úgy gondolták, hogy ha február másodikán jó idő lesz, akkor későn tavaszodik majd. „Gyertyaszentelőkor inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy a Nap süssön” – mondták, akik már várták a tél végét.
A másik, legismertebb néphagyomány szerint, február 2-án a mackó előjön a barlangjából és megmutatja, milyen idő várható a következő 40 napban.
Ugyanis, ha szép, napsütéses idő van, akkor a medve meglátja az árnyékát és visszabújik még téli álmot aludni. Ez azt jelenti, hogy még nagy hideg jöhet…
Ha viszont borongós, felhős az ég, az a mackónak azt jelenti, hogy lassan vége a télnek, közeledik a tavasz. Ekkor kint marad, nem bújik vissza a barlangjába.
Milyenek a medvék?
A medvék családjába nagyon sokféle medve tartozik. Mi elsősorban a barnamedvét ismerjük, bár hazánkban már csak állatkertben, vadasparkban találkozhatunk vele.
Egy játékos igaz-hamis kvíz segítségével a gyerekek is megismerhetik a barnamedve főbb jellemzőit. Mondd el az alábbi állításokat, és kérd meg a gyerekeket, hogy mindegyiknél tippeljék meg, hogy igaz, vagy hamis!
A barnamedvék magas hegységekben élnek.
Alapvetően IGAZ, de hozzá kell tennünk, hogy máshol is előfordulnak. Például alpesi réteken, tundrákon is.
Nagy testük van, és rövid, vastag lábakon állnak.
IGAZ
Hosszú farkuk van.
HAMIS. Csak egy nagyon rövid farkuk van.
Általában hosszú, bozontos a bundájuk.
IGAZ
A mancsukon három karom van.
HAMIS. Minden mancsukon 5 karmuk van, amelyeket nem tudnak visszahúzni.
Fel tudnak állni két lábra.
IGAZ
Általában úszni és mászni is nagyon ügyesen tudnak.
IGAZ
Mit eszik a medve?
A medvék mindenevők, azaz növényeket és állatokat is fogyasztanak. Válaszd ki, hogy az alább felsorolt táplálékok közül melyek a növények!
Fű, gomba, egér, vadalma, gyökér, méz, rovar, áfonya, kökény, hangya, vadkörte, szilva, juh.
Ősszel a medvék sokkal többet esznek, így készülődnek a téli álomra. A sok táplálék miatt vastag zsírréteg alakul ki rajtuk, ami a hidegtől is védi őket.
Hol alszik a medve téli álmot?
A medvék saját maguk készítik el téli szálláshelyüket. Fák üregeibe, kövek közé, vagy barlangokba költöznek be, amit kibélelnek száraz levelekkel, ágakkal, hogy kényelmes és meleg legyen.
Amikor a medve téli álomba merül, a testében egy kicsit lelassul minden:
- lassabban ver a szíve,
- kevesebbszer vesz levegőt,
- egy kicsit lehűl a teste
- és persze egy kicsit lefogy.