Az óvodás korú gyerekek még nem a naptár segítségével tájékozódnak, nem tudják, mit jelent az, hogy a tavasz első hónapjában járunk. Ők csak a számukra kézzelfogható, szemmel látható, saját bőrükön megtapasztalható dolgokon keresztül érthetik meg, mitől is van most „tavasz”. Segíts hát nekik ebben, vegyétek észre együtt a tavasz jellemző jegyeit!
Miből tudjuk, hogy tavasz van?
- Már nem kell felhúznunk a vastag télikabátot, bélelt nadrágot, kesztyűt és sálat sem hordunk már.
- Többször látjuk a napocskát kisütni, néha már érezzük is a melegét az arcunkon.
- Este tovább világos van, ovi után még sokáig lehet kint játszani az udvaron, játszótéren.
- A fák, bokrok rügyei megduzzadnak, napról napra megfigyelve látjuk, ahogy lassan kibomlanak.Látunk már virágzó faágakat is.
- A fű is dúsabb, zöldebb lesz. Udvaron, parkokban megkezdődik a fűnyírás.
- Megjelennek az első kis élőlények: katicabogarak, pókok, hangyák, gyakran hallunk madárcsicsergést.
- Az utcán, parkokban sétálva sok-sok színes kis virágot látunk már: százszorszépet, ibolyát, pitypangot, aranyvesszőt, krókuszt, nárciszt, árvácskát.
Sétáljatok, kiránduljatok sokat a természetben, engedd, hogy kisgyermeked megtapasztaljon mindent a maga valóságában: másszon fára, hemperegjen a fűben, dobáljon kavicsot a vízbe, vizsgálja meg a hangyákat a fatörzsön, reptessen az ujján katicát!
Mindezek közben tanítsd meg arra is, hogy ne bántsa a kis élőlényeket, ne tépjen le minden virágot, ne tördelje a fák ágait!
- Megkezdődnek a kerti munkák is: metszés, gyomlálás, vetés, fűnyírás.
Engedd, hogy besegítsen a virágültetésbe, virágmagok vetésébe, gyomlálásba, lemetszett ágak elhordásában. Nagyon jó, ha van saját kisméretű kerti szerszáma, mert azzal ő is tud igazából „dolgozni”. Ebben az életkorban nagyon lelkesen segítenek a gyerekek!
Forrás: https://jatsszunk-egyutt.hu/itt-a-tavasz/
