HÍREK - NYÁRI ÉLET AZ ÓVODÁNKBAN

NYÁRI ÉLET AZ ÓVODÁNKBAN

A Hétszín tagóvodában a nyár másképp alakult a megszokottnál. Az Egyesített Óvoda intézményeihez hasonlóan egész nyáron biztosítottuk a gyermekek számára az ellátást. A koronavírus járvány visszahúzódása lehetővé tette a járványügyi szabályok lazítását. Kora nyárra fokozatosan megszűnt a hőmérséklet mérése,  majd a maszkhasználat. A szülők számára is lehetőség nyílt az óvodába való belépésre.

A nyári időszakban sokat tartózkodunk a szabad levegőn, az időjárás függvényében már reggel az udvaron gyülekezünk.

Óvodánk udvara kiválóan alkalmas a nagy melegben is játékra, „tanulásra”, hűsölésre. Az árnyat adó fák, a megfelelő burkolat védi a gyerekeket a nap káros sugárzásától. A napfénytetők, a „szín” helyet adnak a társasjátékra, a rajzolásra, vagy épp a meseolvasásra. A párakapu, a zuhanyzók biztosítják a hűsölést a nagy melegben. A csoportszobák félhomálya segíti a pihenést.

Mindez, és a napirend rugalmas alakítása hozzájárul a gyermekek számára változatos, érdekes tevékenységek létrehozására, melyek segítik az iskolára való felkészítést/felkészülést is.

Nevelés, gondozás

• Ha az időjárás engedi, egész napunkat az udvaron töltjük
  • Megismertetjük a gyermekeket a balesetmegelőzés szabályaival, (mászófal, mászókák, biciklik, motorok használata,). Kérjük őket, hogy ügyeljenek saját maguk és társaik testi épségére
  • Figyelünk arra, hogy tartsák be a már megismert és elsajátított közösségi szokás és szabályrendszert
  • Folyadékszükségletüket egész nap biztosítjuk (bármikor ihatnak a nap folyamán)
  • A lepirulás ellen már a reggeli óráktól napvédő krémmel kenjük Őket, – figyelmeztetünk mindenkit, hogy a tűző napon ne tartózkodjanak
  • A párakapu és a zuhanyzók használatával segítjük a forró napokon a hűsölést
  • Ügyelünk arra, hogy a déli melegben árnyékos, hűvösebb helyen tartózkodjanak (hőségriadó esetén beltéri programot kínálunk nekik)

Testápolás

A már megtanult, berögzült szokásokat gyakoroltatjuk (megfelelő W.C használat, szappanos kézmosás, öltözködés, szalvéta használat) Egész nap lehetőségük van a felfrissülésre (arc és kézmosás)

Étkezés

• Az időjárás függvényében az épület előtti teraszon étkezünk
  • A kialakult szokásokat (önkiszolgálás, naposi munka) nyáron is gyakoroljuk
  • A reggelizés továbbra is folyamatos, az ebéd és az uzsonna is a megszokott rendben történik

Pihenés

• Saját jellel ellátott ágyban, az otthonról hozott „alvókával” pihenhetnek a gyerekek
  • Mesével, zenével, nyugodt körülményeket biztosítunk

Játék

• A balesetvédelmi szabályokra naponta felhívjuk a figyelmüket
  • A szerepjátékokhoz, szabályjátékokhoz, konstrukciós játékokhoz, vizuális tevékenységekhez szükséges eszközöknek árnyékos helyet biztosítunk (terasz, mely árnyékolható,)
  • Lehetőségük van a gyerekeknek különböző vizes játékok kipróbálására – sarazás, szappanbuborék fújás, „vizes” asztal használata, horgászat, babák fürdetése

Munka jellegű tevékenységek

• Önkiszolgálással, naposi munkával kapcsolatos tevékenységek gyakorlása
  • Játékok, eszközök közös elővétele, elpakolása
  • Terasz rendben tartása
  • Az udvari növények gondozása, óvása

Tanulás

Mozgás: Kedvenc játékaikat, mint pl Mókusok ki a házból a nyár folyamán is játsszuk. Új játékokat is megismerhetnek, kipróbálhatnak megkedvelhetnek.

Fontos, hogy a játékok szabályait ismerjék meg, elevenítsék fel, tartsák be.

Dalos játékok: A már megismert, megkedvelt, elsősorban a nyárhoz kapcsolódó játékokat elevenítjük fel. Közösen készítünk fejdíszeket hozzájuk.

Vers, mese: egész nap lehetőségük van képeskönyveket nézegetni, bábokkal játszani. Mindennap mesélünk, felidézzük az év közben tanult verseket, mondókákat. Alvás előtt is hallgathatnak mesét a gyerekek.

Anyanyelvi nevelés: Sokat beszélgetünk a gyerekekkel, meghallgatjuk élményeiket (nyaralás). Ösztönözzük őket arra, hogy használják a megfelelő illemszabályokat (kérem-köszönöm). Anyanyelvi játékok segítségével bővítjük szókincsüket, fokozzuk beszédkedvüket, fejlesztjük kommunikációs képességeiket.

Rajzolás, mintázás, kézimunka: Egész nap biztosítunk eszközöket az alkotásokhoz. – színes ceruza, festék, zsírkréta. Ötleteiket igyekszünk megvalósítani

Környezettudatos magatartásra nevelés: Felhívjuk a figyelmüket a körülöttük lévő természet szépségeire, a környezetük megóvására neveljük őket. (takarékos vízhasználat, szelektív hulladékgyűjtés)

Környezet megismerése: Kihasználjuk az udvar adta lehetőségeket. Megvizsgáljuk a körülöttünk élő növényeket, állatokat (bogarak, madarak). Közösen gondozzuk a növényeket.

Képeskönyvek, újságok nézegetésével felidézzük az év közben tanultakat, és bővítjük ismereteket. ( nyár-időjárás, öltözködés, tevékenységek gyümölcsök, )

Matematika: Minden lehetőséget megragadunk, hogy a már megismert matematikai fogalmakat használni tudják (több-kevesebb; hosszabb-rövidebb, becslések, folyadékok mérése)