Cím kép

HÍREK - Papírszínház

papírszínház

A Japánból származó Papírszínház, a Kamishibai a kami (papír) és a shibai (színház) szavak összetétele. A Csimota Kiadó által népszerűsített Papírszínház-mesét, mint mesefeldolgozási módszert, színházi élményt nyújtó játékot kiválóan lehet alkalmazni óvodákban, iskolákban és családi, otthoni közös mesemondáshoz.
A pedagógus igazi színházi élménnyé tudja változtatni a mesemondást a Papírszínház-mesékkel. A mesét illusztráló képek hátlapján található szövegek, a képkezelési technikákra vonatkozó instrukciók segítik a mesemondói tevékenységet, igazi drámai hatást érhetünk el a képek mozgatásával, a mese ritmusának egyedi megválasztásával, s lehetőségünk van a mesét hallgató gyerekek bevonására, az interaktív meseélmény átélésére.
A Papírszínház-mesék kiválóan alkalmasak a gyermeki történetalkotás, narratívateremtés játékos, örömteli megvalósítására is. A gyerekek beléphetnek a mesemondó, az előadó szerepébe, a lapok hátulján található szöveg mellett a mesei képek kicsinyített mása segíti a még olvasni nem tudó, óvodáskorú kis mesemondókat a történetek, mesei cselekmények felidézésében.

A gyerekek történetmondás közben különböző szövegalkotási műveleteket alkalmaznak, narratívateremtésük során a mesei forma modelljét követik: mesei formulákat, retorikai formákat, mesei sztereotípiákat, különböző nyelvi változókat használnak fel meséléskor.
A képek alapján felfűzött mesei cselekmények, történetek felidézése által nemcsak a gyermekek emlékezete, reproduktív és produktív fantáziája, beszédkészsége, szövegértése, logikus gondolkodása fejlődik, hanem egy színházi élmény, mesei előadás résztvevői, főszereplői lehetnek, mely katartikus élményt nyújthat mind a mesemondó, mind a mesehallgató közönség számára. A Papírszínháznak fontos helye és szerepe lehet az óvodai irodalmi-esztétikai nevelésben, kiemelten az irodalom és a színház megszerettetésében és ezáltal az olvasóvá nevelés megalapozásában.
A Csimota Kiadó rendkívül igényes, színvonalas, esztétikus Papírszínház-meséit szívből ajánlom óvodai színházi meséléshez, közös játékhoz.

Dr. Gönczöl Andrea
egyetemi adjunktus
ELTE TÓK Magyar Nyelvi és Irodalmi Tanszék