HÍREK - Az udvari élet szervezésének alapelvei az Egyesített Óvodában

Udvari élet szervezésének alapelvei az Egyesített Óvodában

Tagóvodáink udvarát, kertjét, oly módon alakítjuk ki a helyi sajátosságoknak megfelelően, hogy szolgálja a gyermekek biztonságát, az eszközök megfeleljen testméreteiknek, biztosítsa egészségük megőrzését, tegye lehetővé mozgás- és játékigényük kielégítését.
A tagóvodák udvara egyben nevelési szintér is, valamint pedagógiai céloknak megfelelően, az egészséges életmódra nevelés, valamint a környezettudatos magatartás alakításának egyik helyszíne. Kiemelt szerepe van a koordinált mozgás fejlődésében, környezetünk megismerésében, szeretetének alakításában. Ezt kihasználva, óvodapedagógusainktól elvárás, hogy minél több óvodai tevékenységet szervezzenek az udvaron, használják ki az udvari eszközökben rejlő mozgáslehetőségek játékos gyakoroltatását.
Az intézmény udvarán a gyermekek felügyeletét úgy kell megoldani, hogy a gyermekek szabadon bejárhassák a teret, használhassák az eszközöket játékkedvük szerint. Az óvodapedagógusok úgy helyezkedjenek el az udvaron, hogy beláthassák a rájuk bízott rész területét. Jó gyakorlat erre a pedagógusok részére fix helyek kijelölése, a felnőttek forgó rendszerű váltása.
Az óvodapedagógus kötelessége az udvarral kapcsolatos balesetvédelmi szabályok ismertetése, napi rendszerességgel történő felidézése a gyermekekkel.
A pedagógiai ellenőrzésen belül kiemelt szempont az udvari élet adta tevékenységek kihasználása, a gyermekek sokoldalú személyiségfejlesztése a szabad levegőn.